Přejít k obsahu

Frézovací hlava Kraken z RTI získala zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu

Z celkem 32 přihlášených exponátů získalo zlatou medaili šest, mezi nimi i prototyp frézovací hlavy nové generace Kraken z výzkumného centra RTI. Jedná se o prutový nástroj určený pro frézování těžkoobrobitelných materiálů, který je vyroben metodou aditivní technologie (3D tisku).

Konstrukce nástroje přináší výraznou úsporu hmotnosti při zachování tuhosti. Naprosto revolučním způsobem je zde vyřešen přívod chladicí kapaliny soustavou vnitřních kanálků nejen na čelo nástroje, jak je běžné u standardních fréz, ale i na hřbet s vyměnitelnými břitovými destičkami. Nástroj už výzkumné centrum RTI prezentovalo na odborných konferencích, na Mezinárodním strojírenském veletrhu ji představuje poprvé.

„Frézovací hlava je výsledkem práce velkého kolektivu lidí. Pracoval na ní tým laboratoře experimentálního obrábění, diagnostiku materiálů řešili kolegové v laboratoři materiálového inženýrství,“ popisuje autor návrhu Miroslav Zetek. „Na pozadí projektu je velký materiálový  výzkum včetně mechanického testování, díky čemuž bylo možné provést komplexní optimalizaci,“ dodává Zetek.

Ocenění převzal Miroslav Zetek v pondělí 1. října na slavnostním večeru k zahájení veletrhu. Vyhlášení výsledků soutěže proběhlo za přítomnosti předsedy senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, Jaroslava Hanáka, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR a dalších významných hostů.

Více informací ZDE a na info.zcu.cz

zlata medaile MSV


09.10.18
Back

Patička