Mezinárodní strojírenský veletrhu v Brně

Ve dnech od 3. do 7. října 2016 se na brněnském výstavišti konal 58. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, kterého se zúčastnilo přes 1700 vystavovatelů a 80 tisíc návštěvníků. Na tomto veletrhu, jehož ústředním tématem byl Průmysl 4.0, bylo zastoupeno velké množství zahraničních firem, vedle tradičně početných německých vystavovatelů především z Číny, která byla letos  partnerskou zemí veletrhu.

Západočeskou univerzitu v Plzni na veletrhu reprezentoval Regionální technologický institut, výzkumné centrum Fakulty strojní, který na své expozici prezentoval své laboratoře, jejich projekty a některé výsledky aplikovaného výzkumu. Návštěvníci si tak zde mohli prohlédnout např. ukázky speciálního 3D tisku - prototypové komponenty z nástrojové oceli s obtížně vyrobitelnými tvary a složitou vnitřní strukturou nebo kovové obrobky vyrobené pomocí speciálních postupů. Tradičně velké oblibě se těšily ukázky možností využití virtuální reality při projektování a ověřování výroby s pomocí brýlí Oculus Rift. Součástí expozice byla letos rovněž 3D tiskárna na kompozitní materiály vyrábějící nylonové součástky vyztužené orientovanými kevlarovými vlákny a souřadnicový měřící stroj zapůjčený firmou Zeiss, na kterém výzkumníci předváděli možnosti přesného skenování a měření kontur a tvarových ploch.

27.10.16