Výzkum v oblasti jaderné energetiky je zaměřen na několik oblastí, a to jak v primárním, tak sekundárním okruhu.
Pro bezpečný a spolehlivý chod jaderné elektrárny je důležité dostatečné chlazení palivových proutků. Výzkumný tým se věnuje experimentálnímu ocenění vlivu nečistot (např. usazeniny na povrchu proutku nebo zanešení distanční mřížky) na krizi varu v Bazénu skladování vyhořelého paliva pomocí imitátoru beztlakového palivového proutku a svazku proutků. Další aktivitou spojenou s tímto zařízením je monitorování akustických emisí různých typů varu, což může v praxi sloužit jako alternativní preventivní metoda k zabránění vzniku krize přestupu tepla a následného poškození materiálu. V poslední řadě také badatelé využívají vizualizace proudění pomocí PIV pro lepší pochopení jevů mezi palivovými proutky s distančními mřížkami.
V kontextu flexibilního chodu sekundárního okruhu jaderné elektrárny se výzkumníci zabývají návrhem průtočné části lopatkových strojů a především vibracemi vyvolanými prouděním. Jedná se o flutter lopatek, kmitání trubkových svazků tepelných výměníků nebo kmitání ventilů a potrubí. Příkladem je transsonické experimentální měření aerodynamické stability lineární lopatkové kaskády na unikátním zařízení se schopností generovat komplexní tvary kmitání reprezentující pohyb lopatek s bandážemi. Výsledky jsou užitečné pro základní studium flutteru lopatkové kaskády a validace numerických řešičů.
Důležitou součástí výzkumu je také návrh a výpočet termodynamických cyklů pro různá média a provádění analýz pomocí nástrojů analytické a numerické matematiky. Řeší se např. návrh sekundárního cyklu vysokoteplotního reaktoru, doběh turbosoustrojí s ohledem na zajištění bezpečnosti při nouzovém odstavení reaktoru, posuzuje se možnost nahrazení mokrých chladicích věží hybridními a jejich vliv na účinnost elektrárny.
Zabýváme se stavbou a výpočty energetických strojů a zařízení pro jaderné zdroje